sâmbătă, 14 februarie 2015

Fă economie în bucătărie!


Cui nu-i place să păpălească ceva bun, mai ales dacă este gătit de un specialist în ale bucătăriei. Dar astăzi oricine poate deveni un bucătar priceput cu puțină osteneală. Dar astăzi nu vom vorbi despre aceste aspect ci despre cum ai putea să economisești în bucătărie.
Astăzi se aruncă o groază de bani pe fereastră pentru că nu știm cum să ne gospodărim în mod eficient. Așa că dacă vrei să economisești în bucătărie ar trebui:
1. Cumpără mai bine produse proaspete și nu congelate, mai ales recongelate, sunt mai bune, au un gust natural și simți că papi ceva de calitate. Și apopos de cumpărături... se spune că nu este bine să mergi flămând la încărcat sacoșa fiindcă s-ar putea să iei mai mult decât poți duce. Cei care cercetează fenomenul spun că este adevărat: suntem mai consumiști când suntem flămânzi. CUMPĂRĂ RESPONSABIL!!!
2. Pregătește o mâncare (bineînțeles bună) pe care să o ai pentru mai multe zile. Și pentru a diversifica, fă-ți un meniu săptămânal și, cu ajutorul familiei, stabiliți ce ve-ți mânca. 
3. Crește o parte dintre produsele folosite în bucătărie în propria grădină. Este un mod foarte recreativ de a petrece o parte din zi și de a produce bio.


Irosirea mâncării este o problemă acută în țara noastră. Vestea bună este că fiecare dintre noi poate face o diferență în acest sens. Jamie Oliver propune în noua sa carte, “Economisește cu Jamie”, apărută la Curtea Veche Publishing, un nou stil de a face cumpărături, de a găti și de a utiliza alimentele astfel încât să economisim mai ușor. Rețetele sunt realizabile cu un buget redus și gândite astfel încât să valorifice la maximum ingredientele. 


vineri, 13 februarie 2015

Cine economisește mai mult păpălește!

De când e lumea oamenii au mâncat... poate vei spune că e o deducție tâmpă, dar trebuie să înțelegem că prin această dorință a omului s-a dezvoltat și alta, aceea a gustului. Delicatese scumpe cheamă ispititoare... dar nu înseamnă că îți trebuie o tonă de bani pentru a te bucura de o mâncare bună. Așa că în următoarele zile vom căuta împreună câteva metode pentru a economisi în bucătărie și în același timp să ne bucurăm de bogăția simțurilor gastronomice.
În primul rând trebuie să ai curaj să intri în bucătărie și să „pierzi” timpul acolo pentru a descoperi frumusețea gastronomiei. Mulți cred că reușesc să economisească timp fugind la un restaurant sau, mai rău, la un fast-food. Dar nimic nu se compară cu un timp de calitate petrecut în bucătărie pentru a prepara ceva personalizat, în care să pui ingredientul cel mai valoros: iubirea și să fie chiar mai ieftin decât o mâncare pregătită în grabă...
În al doilea rând să căutăm o carte (sau mai multe) ori un site cu rețete delicioase care să ne ajute să gătim sănătos, bun și ieftin. Deci, după ce cumpărăm niște ingrediente ieftine, citim modul de preparare și gata, ne bucurăm de papa bun,
Al treilea rând este cel mai important: cumpără numai cât consumi/mănânci. Cea mai mare pierdere a lumii moderne se realizează prin consumism. Doar să te uiți cât cumperi, din cauza reclamelor sau al altor factori asemănători, și cât arunci apoi din cauză că uiți de ele sau pur și simplu că expiră. Așadar ar trebui să cumperi doar atât cât vei consuma. Apoi, ce se poate compara cu ceva proaspăt. Adică spre exemplu una este să cumperi roșii, castraveți și ardei care să stea în frigider patru zile și apoi să te gândești să-ți faci o salată (și poate chiar le arunci fiindcă îți par cam râncede) și alta este să le cumperi proaspete de la piață și apoi să-ți faci o salată... Așadar, proaspăt e mai bine și... mai ieftin!
Cine economisește mai mult păpălește!

Irosirea mâncării este o problemă acută în țara noastră. Vestea bună este că fiecare dintre noi poate face o diferență în acest sens. Jamie Oliver propune în noua sa carte, “Economisește cu Jamie”, apărută la Curtea Veche Publishing, un nou stil de a face cumpărături, de a găti și de a utiliza alimentele astfel încât să economisim mai ușor. Rețetele sunt realizabile cu un buget redus și gândite astfel încât să valorifice la maximum ingredientele.

joi, 12 februarie 2015

miercuri, 11 februarie 2015

marți, 10 februarie 2015

Se caută o inimă mare!

Viața este uneori plină de neajunsuri și uneori ne plângem de toate. Ba mai mult, unii dintre noi ne plângem de niște lucruri chiar copilărești fără a ne gândi că undeva în lume sunt oameni care chiar au un motiv pentru care să o facă. Și, ce am văzut foarte interesant, cei care sunt bine tot mai rar sar în ajutorul celor care suferă sau o problemă... devenim tot mai egoiști!!! Și un alt aspect și mai interesant este faptul că oamenii care suferă sunt mai predispuși să răspundă celor suferinzi și chiar să-i ajute fiind mai receptivi decât restul lumii. Acest lucru poate fi dovedit și de Zolty, un bloger cu inimă mare care, deși are probleme, suferind de distrofie musculară congenitală, motiv pentru care nu poate desfăşura toate activităţile pe care le desfăşurăm noi. Ba mai mult, chiar şi atunci când scrie pe blog face asta folosind doar un deget, pentru că boala nu-i permite mai mult. Ei, acest inimos bloger, vrea să ajute un confrate cu un scaun electric ce l-ar ajuta enorm în mobilitate. Singura problemă este că acest scaun are nevoie de acumulatori noi care costă în jur de 1.500 de lei și de alți bănuți pentru a acoperi taxele de transport la persoana ce are nevoie de el. De aceea dăm sfară-n țară dă găsim O INIMĂ MARE care să sponsorizeze acest proiect. Zolty, chiar a postat pe blogul său și un concurs în acest sens.
Cel sau cei care sunt interesați să ajute la realizarea unui vis, sunt așteptați să scrie la adresa contact@blogalinitiative.ro


Mai multe detalii despre scaunul lui Zolty găseşti aici: http://zoltybogata.ro/concurs-pentru-persoane-cu-dizabilitati-premiu-un-carucior-electric

Rugăciunea Sfântului Ignațiu de dedicare totală la Dumnezeu

De multe ori în viață ne angajăm să facem ceea ce vrem și nu ne deschidem cu libertate la ceea ce cere Dumnezeu de la noi.
          Sfântul Ignațiu o descrie într-o rugăciune: „Primește, Doamne, și acceptă toată libertatea mea, memoria mea, intelectul meu, întreaga mea voință, tot ceea ce am și posed; Tu mi-ai dat toate aceste lucruri, la Tine, Doamne, le întorc; toate sunt ale Tale, fă cu ele după voința Ta; Dă-mi iubirea Ta și harul Tău, și acestea singure, îmi sunt de ajuns”.
          Ce sunt dispuși să-i dăruim lui Dumnezeu? Libertatea noastră. Sunt cuvinte puternice. Libertatea este un dar sacru. Noi nu vrem să ne desprindem. Pierderea libertății înseamnă a nu mai fi liberi să decidem. Pare mult.
          Memoria mea. Ceea ce am păstrat ca și sacru în suflet. Dă-i ceea ce am trăit, istoria mea personală.
          Intelectul meu. Pentru a accepta că nu trebuie să înțeleg totul. De câte ori în viață vrem să avem totul bine ordonat! Ne dorim ca piesele de puzzle să se potrivească perfect. Privim înainte și înapoi, dorind ca viața noastră să aibă o ordine perfectă. Nu este așa și suferim. Dăruim intelectul, acceptând posibilitatea de a trăi fără a înțelege, fără ca totul să aibă un sens, o logică acceptabilă.
          Voința mea. Pentru a nu-mi dori nimic altceva decât ceea ce vrea Dumnezeu.
          Inima mea. Pentru a nu iubi nimic altceva decât ceea ce iubește Dumnezeu. Este un gest frumos.
          Uneori ne simțim depășiți de viață, în imposibilitatea de a continua să vâslim în larg. Avem nevoie doar de harul lui Dumnezeu și de iubirea Sa, pentru ca viața noastră să rodească în alte inimi. Rodim dacă ne dăruim, dacă nu ne rezervăm urmărindu-ne propriile dorințe.
Traducere: Liviu Ursu


Sursa:aleteia.org